Proč steampunk

Začněme jednoduše s tím, co že to ten stýmpank vlastně je. Je to záležitost literární a módní. Konečně se už i v ČR vzmáhá steampunková subkultura a posouváme se tedy i do roviny lifestylové.

Doslovný překlad samotného anglického slova je celkem jasný – steam je anglicky pára a punk … to by bylo na dlouho. Takže, lakonicky řečeno, punk je „něco mimo všeobecně přijímaný standard“.

Steampunk je hnutí, které se inspiruje viktoriánským, případně edwardiánským obdobím (v USA v je té době tzv. divoký západ), prvními parními vynálezy, díly J. Vernea a K. Zemana. Dále se steampunkeři chovají, oblékají a vytváří své stroje, jako kdyby jediný nebo hlavní zdroj energie byla pára. Hlavní prvky steampunku jsou mechanika a parní pohon, proto se tak často objevují ochranné brýle a ozubená kolečka jako oblíbená součást kostýmů a předmětů. Slovíčko punk znamená, že si z toho všeho každý vybere to, co ho baví, zajímá a těší.

Steampunk v Napařené hlavě:

 • vzali jsme si ze steampunku inspiraci pro zařízení a celkový vizuál Napařené hlavy
  • prostor inspirovaný historií ale bez vrzání muzejních parket
  • celkově chceme zachovat určitý nádech noblesy a šarmu doby dávno minulé, ale jako správní pankáči to zase nebereme až tak vážně
 • snažíme se o renesanci kadeřnického a holičského řemesla jako takového
  • stejně jako když nýtujete parní stroj, musí to být „echt“, ale nesmí se to přehnat
 • kouzelný punk nechává poměrně velký prostor pro vyjádření osobnosti a osobitosti
 • steampunk je styl líbivý a poměrně snadno přijatelný pro širokou veřejnost, včetně našich babiček a dědečků. Rádi se ale potkáváne i s lidmi z jiných subkultur, protože nás jinakost a rozmanitost jednoznačně baví. Doufáme tedy, že se u nás budou cítit dobře i např. cyberpunkeři, lolity, goth, viktoriáni, pin up ladies, swingoví nadšenci, cosplay…prostě všichni blázni co jsou na tom podobně jako my
  • a co si budeme povídat, když speciality vyvažují mainstreemovou kadeřničinu – co víc si přát?

 

 

Jako bonus komiks „Co je steampunk“ od Petry Kamínkové:

Prezentace-steampunk_Petra-Kaminkova-1

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.